Güvenli Internet - Zorbalığı Engelle

GÜVENLİ İNTERNET

Her yaştan kullanıcının erişebildiği internet, denetlenmesi ve düzenlenmesi güç yapısı ile teknoloji okuryazarlığının ve farkındalığın önemini artırıyor.

Güvenli-İnternet-1

GÜVENLİ INTERNET

“İnterneti, en az çocuğunuzu korumaya yetecek kadar öğrenin ve internet kullanımında yasaklayıcı değil, zaman ve içerik açısından sınırlayıcı olun.”

GüvenliNet.org.tr

Devletlerin, teknoloji şirketlerinin ya da sivil toplum kuruluşlarının güvenli internet için girişimlerinin etkinlik kazanması ve yaygınlaşması için, ebeveynlerin ve eğitimcilerin bireysel çabaları merkezi önem taşıyor.

Güvenli web ya da internet ifadesi temel olarak gerçek hayattaki risklerin ve tehlikelerin internette de var olduğuna, hatta kimi suçların internet ortamında çok daha kolay işlenebildiğine dikkat çekmeyi hedefleyen, internet kullanıcılarını bilinçli kullanım alışkanlıklarına yönlendiren araçları ve bilgileri kapsayan bir kavramdır.

Ev içinde güvenli internet ortamını sağlamak ve sağlıklı kullanım alışkanlıkları edinmek için lütfen:

  • Her aile bireyinin uyması gereken kurallar belirleyin. Ekran sürelerini sınırlandırmak ve ev içinde sofraya, yataya akıllı cihaz getirmemek gibi ilkeler benimseyin. Uyulmasını istediğiniz kurallara öncelikle kendiniz uyun.
  • Çocuklarınızın kullandığı cihazlarda içerik kontrolü için ebeveyn filtreleri kullanın. Bu konuda servis sağlayıcınızdan bilgi alabilirsiniz.
  • Sosyal ağlarda profilinizin herkese açık olmadığından emin olun. Sosyal medya hesaplarınızın ‘Ayarlar’, ‘Güvenlik’, ‘Gizlilik’ kısımlarını dikkatle inceleyin.
  • Şifrelerinizi düzenli olarak değiştirin ve kimseyle paylaşmayın.
  • Çocuğunuzun internette iletişim kurduğu kişiler hakkında fikir sahibi olun.
  • Çocuğunuzun üye olduğu sosyal ağlar ve kullandığı uygulamalar hakkında bilgilenin.
  • Çocuğunuzu hesap güvenliği ve kişisel bilgilerin gizliliği konusunda bilgilendirin.